Mobilní blog

PR články o všem možném

Třídíte odpad?

Nemám na to čas, obtěžuje mě to, nemám to kam ukládat, nejsem na to zvyklý. I vám jsou tato slova povědomá? Smetí však vynášíte pravidelně, ne? Jejich třídění vám zabere jen pár minut navíc. Jde to snadno, pokud máte v kuchyni prostor na odpadky. Stačí si jen vybrat správný typ koše, který se vám navíc může i líbit a nebude drahý. A zelený, modrý a žlutý kontejner najdete opravdu všude. 

Třídit odpad je skutečně nutné,  a to nejen z ekologických důvodů. Třídění odpadu má totiž velké množství, i jiných, pozitiv. Jakých? Čtěte dále a uvidíte.

Věděli jste, že …

• recyklace jediné hliníkové plechovky ušetří elektřinu potřebnou k chodu počítače nebo televize během tří hodin? Recyklace hliníku spotřebuje přibližně jen 10% energie, která je potřebná na výrobu hliníku zcela nového.
• vytříděním 110 tun starého papíru a jeho použitím na výrobu nového se zachrání 1 hektar 80 letého lesa. Nebo jinak: na výrobu 100 procentního recyklovaného papíru nepotřebujeme porazit žádný strom a jedna tuna papíru vyrobeného z recyklovaných vláken ušetří 26 kubíků vody, více než 31 stromů a 4 000 kWh elektrické energie?
• roztavením jedné tuny skla a jeho opětovným použitím na výrobu lahví a nádob ušetříte prostředí od více než 300 kg oxidu uhličitého?
• při poctivém třídění všeho, co lze recyklovat a kompostovat, bychom dokázali zachránit až přibližně 80% odpadů před jejich definitivním odstraněním na skládce nebo ve spalovně?
• na výrobu nové PET láhve ze staré nepotřebujeme žádnou ropu?
• i při recyklaci se samozřejmě spotřebuje energie, ale mnohem menší množství
• recyklací vznikají nová pracovní místa? Zatímco například při skládkování 1 milionu tun odpadů je potřeba 40 až 60 pracovních míst, při zpracování stejného množství odpadků recyklací  se uživí 400 až 590 lidí?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>